» » » Нощта на музеите в Бургас



Музейните експозиции в Бургас отварят безплатно врати за своите посетители по време на Нощта на музеите на 19.05.2012 г.

17:00 ч., ЕТНОГРАФСКА ЕКСПОЗИЦИЯ, ул. Славянска 69
  • "Седянка" спектакъл на децата от ЦДГ "Детелина", група "Слънчо" с ръководители Ваня Панайотова и Лилия Диманова


17:30 ч., ЕТНОГРАФСКА ЕКСПОЗИЦИЯ, ул. Славянска 69
  • Работилница за вълна на Сдружение "Златно руно", с. Звездец - предене, плетене, плъстене (филцоване) на вълна, боядисана с естествени багрила. Изтъканото на малки станчета всеки може да си вземе за спомен.
  • Представяне на уникалния за Странджа манов мед, оригинален странджански зелник и домашни бонбони, ръчно изработени от орехи, ракия и манов мед.

17:40 ч., ПРИРОДОНАУЧНА ЕКСПОЗИЦИЯ,  ул. Фотинов 30
  • "Какво е да си уредник в музея за един ден?" ще разберем заедно с учениците от ПГЕЕ "К.Фотинов" с ръководител Женя Бинева.
  • Посетителите ще имат възможност да разгледат и дори да се докоснат до непоказвани досега експонати от фонда на музея - белоглав лешояд (една от най-големите български птици с размах на крилата 260 см. постъпила в музея преди 42 год.), розов пеликан, ням лебед.

18:00 ч., ИСТОРИЧЕСКА ЕКСПОЗИЦИЯ, ул. Лермонтов 31
  • Откриване на "1100 години от Успението на Св. Наум Охридски"  изложба на БАН. Българският светец-просветител е един от най-близките Кирило-Методиеви ученици, наречен "светилник на българите". Заедно с Климент Охридски той е сред създателите на Плиско-Преславското, а след 893 година и на Охридското културни средища. Изложбата представя средновековните книжовни извори и изображения от старинни църкви и манастири. Добре застъпена е темата за съвременното осмисляне на култа към светеца, довело до изграждането през XX и XXI век на църкви, носещи неговото име.
  • Прожекция на документален филм, посветен на Балканската война 1912-1913 г.

18:30 ч., АРХЕОЛОГИЧЕСКА ЕКСПОЗИЦИЯ, бул. "Ал. Богориди" 21
  • "Римският град Деултум" изложба на ИМ Средец. През 812 г. хан Крум превзема крепостта и превръща Деултум във важен граничен пункт между Византия и България. През 820 г. тук е била разположена митница, в която близо 2 века е ставало предаването на ежегодния данък, плащан от византийските императори към българските ханове и царе. Античната колония е локализирана още през 1881 г. от братя Шкорпил, но реални археологически разкопки започват едва през 1980 г. Разкрити са стените на средновековна крепост, античен некропол, останки от средновековната митница, както и голяма обществена баня. До сега са документирани над 20 обекта от различни исторически епохи и над 10 000 експоната. Археологическите разкопки продължават, като археолозите са категорични, че Дебелт има още с какво да ни изненадва.

19:00 ч., ЕТНОГРАФСКА ЕКСПОЗИЦИЯ, ул. Славянска 69
  • Драматизация по приказките "Сливи за смет" и "Най-скъпоценният плод" с участието на ученици от СОУ "Иван Вазов" в  гр. Бургас с ръководител М. Дескова

20:00 ч., ЕТНОГРАФСКА ЕКСПОЗИЦИЯ, ул. Славянска 69
  • Музеен проект "Да изтъчем заедно една българска черга"

21:00 ч., ЕТНОГРАФСКА ЕКСПОЗИЦИЯ, ул. Славянска 69
  • Огнено шоу на танцьорите от F4 (Данаил, Любо, Димитър и Мая), за които огънят е мистерия, предизвикателство, начин на живот. Огненият им танц ще бележи началото на цикъла традиционни български празници, свързани със Слънцето и Огъня - нестинарските игри, Еньовден, Марина Огнена.


«
Следващо
По-нова публикация
»
Предишно
По-стара публикация

Няма коментари: